تحلیل سوالات کنکور ۱۴۰۰

تحلیل سوالات کنکور 1400

تحلیل دروس و سوالات کنکور سراسری ۱۴۰۰

در این مطلب سعی شده است تمامی سوالات و دروس کنکور سراسری در رشته های ریاضی و تجربی به صورت کیفی بررسی و تحلیل شود و سطح سوالات کنکور امسال با کنکورهای سال های گذشته نیز مقایسه شده است. لازم به ذکر است که تحلیل کیفی سوالات توسط استاد قره‌باغی صورت گرفته است. این مطلب شامل تحلیل سوالات کنکور ۱۴۰۰ تجربی و ریاضی است

 

📗 تحلیل سوالات ادبیات فارسی
سطح سوالات مشابه سال های گذشته بود و مطابق پیشبینی ها یک پله از کنکورهای ۹۸ و ۹۹ دشوارتر بود.
همانطور که قبلا هم عرض کرده بودم طراح محترم برای ایجاد استرس در دانش آموزان، اولین سوال کنکور تجربی (سوال ۱ ادبیات) را سوالی سبک جدید و مفهومی داده بود تا دانش آموزان متوسط و معمولی دچار استرس بشن و بشینن وقت برای تستی بزارن که اصلا تا حالا مشابهشو ندیدن!!
سوالات املا ساده بود و کسانی که جزوه املای کلاس بنده رو خونده بودن به راحتی میتونستن سوالات رو حل کنن. طراح امسال علاقه زیادی به واژه های فراغ/فراق، غربت/قربت، گذاردن/گزاردن و صواب/ثواب داشت!
وازگان و قرابت هم متوسط و منطقی بودن.
آرایه ها کمی سخت بودن.
دستور زبان و تاریخ ادبیات هم مثل پارسال بود.
در کل سطح سوالات ادبیات هر دو رشته متوسط و قابل پیش بینی بود.

 

📙 تحلیل سوالات عربی
سوالات عربی کنکور ۱۴۰۰ در هر دو رشته مطابق روند سال های گذشته به صورت متوسط و منطقی طرح شده بود.
همانطور که قبلتر نیز گفته شد، استراتژی طراحان کنکور در سال های اخیر، طرح سوالات زمانبر هست که امسال نیز در طرح سوالات مشهود بود.

 

📗 تحلیل سوالات دین و زندگی
از هر سه پایه به صورت مساوی سوال طرح شده بود. در مقایسه با کنکور سال قبل ساده تر بود. سطح کلی سوالات متوسط بود. مطابق سال های گذشته بیش از ۶۵ درصد سوالات مربوط به آبات، روایات، اشعار و احادیث بود. سوالات تجربی امسال از سوالات رشته ریاضی سخت تر بود.

 

📕 تحلیل سوالات زبان انگلیسی
در درس زبان کنکور ۱۴۰۰، مطابق سالهای گذشته ۷ تست گرامر و ۱۸ تست از لغات و متن طرح شده بود. سطح سوالات متوسط بود و نسبت به سال های گذشته سوالات منطقی تر و بهتری طرح شده بود.

 

📘 تحلیل حسابان و ریاضیات تجربی
همانطور که قبلتر در کلاس مشاوره گفته شد، هر ساله بین ۱ تا ۲ درس در در کنکور سخت تر از حالت عادی طرح میشود. و طراح محترم نیز علاقه زیادی داره که سخت ترین درس کنکور را، اولین درس دفترچه تخصصی قرار بده تا با اعصاب داوطلبان متوسط و غیرهوشمند بازی کنه و بچه هارو درگیر حل سوالاتی کنه که اساسا قرار نیست به این راحتی ها حل بشن و هدف صرفا درگیر کردن و گرفتن زمان از دانش آموزان هست.
امسال ریاضی تجربی و هم حسابان سوالات بسیار سخت طرح شده بود. در حدی که با ۳۰درصد میتونید در رشته ها و دانشگاه های سطح یک ایران قبول بشید!!
همانطور که به دانش آموزان رشته ریاضی توصیه کرده بودم که حسابان را بیشتر از هندسه بخوانند، کنکور امسال مشابه سبک کنکورنظام قدیم شده بود و از حسابان ۲۴ سوال طرح شده بود.
با توجه به غیراستاندارد بودن سوالات ریاضی کنکور ۱۴۰۰ و اعتراض گسترده اساتید و داوطلبان، احتمال حذف برخی از سوالات وجود دارد.

 

📗 تحلیل سوالات زیست
سطح سوالات زیست کنکور ۱۴۰۰ همسطح کنکور ۹۹ بود و از کنکور ۹۸ دشوارتر بود. سطح سوالات متوسط رو به بالا بود.
همانطور که گفته شده بود، طراحان علاقه بسیار زیادی به بخش گیاهی دارند و امسال نیز ۱۱ تست (۲۲درصد) از گیاهی طرح شد و همچنین سوالات بیشتری از دوازدهم طرح شده بود.
در کل سوالات زیست امسال مشابه کنکورهای سالهای گذشته به صورت مفهومی، شمارشی و ترکیبی طرح شده بود.

 

📘 تحلیل سوالات فیزیک
فیزیک کنکور ۱۴۰۰ متعادل و متوسط رو به بالا و مشابه سال های گذشته بود و نسبت به سالهای گذشته تغیرات اساسی و بنیادی ای نداشت.
همانطور که قبل تر در کلاس از اهمیت بالای فیزیک۳ در کنکور گفته شده بود، امسال نزدیک به نصف سوالات (۴۵درصد) از فیزیک دوازدهم طرح شده بود.

 

📙 تحلیل سوالات شیمی
سبک سوالات درس شیمی در کنکور ۱۴۰۰ تماما طبق مطالبی که در کلاس گفته شد آورده شده بود.
همانطور که کلاس روش مطالعه شیمی خدمت دانش آموزان گفته شده بود، استراتژی طراح شیمی بر این است که سوالات را به سمت سوالات شمارشی و مسئله ای ببرد و از بخشی که بچه ها بیشتر میخونن (حفظیات و مفاهیم) سوال کمتری طرح شود. امسال نزدیک به نصف سوالات شمارشی بود!! و مثل همیشه روی مسائل مانور زیادی داده شده بود.
سوالات شیمی کنکور ۱۴۰۰ از کنکور ۹۸ سخت تر و از کنکور ۹۹ ساده تر بود. در کل سطح سوالات کنکور امسال متوسط رو به بالا بود.

 

نتیجه گیری
اگر سوالات ریاضی کنکور ۱۴۰۰ را در نظر نگیریم، کنکور تجربی و ریاضی ۱۴۰۰ در کل استاندارد و متعادل تر از کنکور پارسال بود. در کل به صورت میانگین، کنکور امسال از کنکور ۹۸ سخت تر و از کنکور ۹۹ ساده تر بود. باید به این موضوع توجه کرد که زمانی که سوالات سخت یا حتی غیراستاندارد طرح شود برای همه داوطلبان سخت خواهد بود و میانگین همه داوطلبان پایین خواهد شد و این ویژگی و ماهیت اصلی کنکورسراسری است.

 

تعداد شرکت کنندگان در کنکور سراسری ۱۴۰۰ به تفکیک رشته و جنسیت

گروه آزمایشی تعداد داوطلبان تعداد داوطلبان مرد تعداد داوطلبان زن
رشته ریاضی فیزیک ۱۴۲.۰۶۲ ۹۱.۵۰۵ ۵۰.۵۵۷
رشته علوم تجربی ۵۵۴.۸۶۰ ۱۹۶.۸۸۵ ۳۵۷.۹۷۰
رشته انسانی ۳۷۰.۱۱۲ ۱۵۰.۲۰۷ ۲۱۹.۰۹۵
رشته هنر ۱۲۵.۱۲۱ ۳۷.۷۹۵ ۸۷.۳۲۶
رشته زبان اختصاصی ۱۷۵.۷۷۶ ۶۲۱۷۷ ۱۱۳.۵۹۹
جمع تعداد داوطلبان ۱.۳۶۷.۹۳۱ ۴۴۹.۷۰۴ ۶۶۲.۱۱۴

 

+ مطالب بیشتر: ثبت نام در کلاس مشاوره انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ استاد قره‌باغی

+ مطالب بیشتر: ثبت نام در کلاس های مشاوره و برنامه ریزی استاد قره‌باغی ویژه کنکور ۱۴۰۱

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید