محل مناسب برای مطالعه

 

بهترین محل برای مطالعه
یکی از مهم ترین سوالات و دغدغه هایی همواره ذهن دانش آموزان را به خود درگیر کرده این است بهترین محل برای مطالعه کجاست یا اینکه بهترین مکان برای مطالعه کجاست؟. در این مطلب قصد داریم درباره بهترین مکان مناسب برای درس خواندن یا به عبارتی شرایط مناسب برای مطالعه و روش های مطالعه صحیح را برای شما شرح دهیم. محل مناسب برای مطالعه یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیرگذار در کیفیت مطالعه است که همواره باید به آن توجه داشت و استاتداردهای آن را رعایت کرد. بدیهی است در صورت رعایت نکردن اصول صحیح آن کیفیت مطالعه شما در بلند مدت افت خواهد داشت و نمیتوانید از حداکثر راندمان خود برای یادگیری مطالب استفاده کنید. پس بهتر است نکات مطرح شده در این مطلب را با دقت بخوانید و اصول آن را رعایت کنید.

 

محل مطالعه

سکوت و آرامش از مهم ترین پارامترهای محل مطالعه مناسب است. پس بهتر است برای مطالعه، آرام ترین نقطه منزل را انتخاب کنید. در صورت امکان میتوانید درب اتاق مطالعه تان را چرم کوبی کنید تا صدای کمتری وارد اتاقتان شود. محلی را انتخاب کنید که تردد دیگران در آن کمترین حد ممکن باشد. بهتر است محلی که انتخاب میکنید ثابت باشد و تغییر زیادی نداشته باشد و دارای شرایط مناسب برای مطالعه باشد.

 

دما و نور مناسب

دمای محل مطالعه باید متعادل باشد. یعنی نه خیلی سرد و نه خیلی گرم (در حدود ۲۵ درجه سانتی گراد). گردش هوا در اتاق هم بسیار مهم است. پس بهتر است در هنگام مطالعه پنجره را کمی باز بگذارید تا به صورت پیوسته هوای تازه و پر اکسیژن وارد اتاقتان شود.
نو محیط در کیفیت در خواندن در طولانی مدت نیز بسیار تاثیرگذار است. بهتر است در هنگام مطالعه پرده ها را باز کنید تا نور طبیعی بیشتری وارد محیط اتاقتان شود. همچنین پیشنهاد میشود به ازای هر دو لامپ سفید (مهتابی) از یک لامپ زرد (آفتابی) استفاده کنید تا تونالیته نور در اتاقتان تنظیم گردد و در بلند مدت خستگی چشمانتان کمتر شود.

 

خوراکی نخورید!

محل مطالعه را با رستوران قاطی نکنید! در هنگام مطالعه بهتر است فقط نوشیدنی میل کنید تا میزان مایعات بدنتان همواره تنظیم گردد. خوب است که بدانید مغز حاوی ۷۵% و خون حاوی ۹۲% آب است. از خوردن آدامس، میوه، کلوچه، چیپس و پفک و تنقلات و… در هنگام درس خواندن به شدت پرهیز کنید. در واقع هرچیزی که باعث شود فک تان تکان بخورد معمولا باعث حواس پرتی و کاهش کیفیت مطالعه میگردد. پس لطفا خوراکی هایتان را در تایم های استراحت میل کنید نه وسط درس خوندن!

 

دُرُست بنشینید!

شما قرار است بعد از کنکور هم درس بخوانید و زندگی کنید. پس مراقب کمرتان باشید.
اگر میخواهید روزی ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز مطالعه کنید و خسته نشوید خیلی مهم است که محل نشستن مناسبی داشته باشید. کمردرد از عمده ترین عوارض مطالعه زیاد است. پس بهتر است یا از میز مطالعاتی و صندلی استفاده کنید یا از میزهای پایه کوتاه و قابلی حمل.
به هیچ وجه خوابیده، لم داده، نشسته، در حال راه رفتن و یا با صدای بلند درس نخوانید.

 

مرتب باشید!

در هنگام مطالعه هرچیزی که باعث حواس پرتی تان میشود را کنار بگذارید. گوشی، لپ تاپ، تبلت و هرچیزی مشابه آن را خاموش کنید و دور از دسترس قرار دهید.
هرچه اتاق تان خلوت تر باشد تمرکز بالاتری خواهید داشت. همیشه اتاقتان را مرتب، تمیز و خلوت نگهدارید و وسایل اضافه را از محل مطالعتان خارج کنید.

 

✅ بیشتر بخوانید: مطالعه مفهومی چیست؟
✅ بیشتر بخوانید: اصول و روش های تنظیم خواب

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید