سهمیه ۵درصدی ایثارگران در کنکور

تاثیر سهمیه ایثارگران و خانواده شهدا در کنکور

سوالی که ابن روزها ذهن خیلی از داوطلبان کنکور را به خودش مشغول کرده ابن است که:

سهمیه ۵درصدی ایثارگران چقدر در کنکور تاثیر دارد؟

من سهمیه ۵% دارم. آیا استفاده از آن به ضرر من است؟!

 

رزمندگان، جانبازان، ایثارگران و خانواده شهدا در کنکور سراسری دارای دو نوع سهمیه هستند:
۱- سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران
۲- سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

 

دسته بندی خانواده شهدا و ایثارگران به صورت جداگانه از سهمیه مناطق ۳گانه است. در واقع داوطلبانی که در این سهمیه قرار دارند به صورت جداگانه و بین تمام داوطلبانی که دارای این سهمه هستند رتبه بندی میشوند.

تعداد صندلی هایی که برای این سهمیه وجود دارد ۵% تمامی صندلی های دانشگاه های دولتی (روزانه، شبانه، پردیس خودگران و …) است. مثلا اگر تعداد کل صندلی های دانشگاه های دولتی ایران در رشته پزشکی ۲۰۰۰ عدد باشد، ۴۰عدد از این صندلی ها به داوطلبین سهمیه شاهد و ایثارگر تعلق خواهد گرفت و داوطلبان مناطق ۱، ۲ و ۳ قادر به انتخاب این صندلی ها نیستند.

در سهمیه شاهد و ایثارگر، داوطلب باید حداقل ۷۰ درصد نمره کل (یا تراز) آخرین کسی که بدون سهمیه ایثارگران (یعنی با استفاده از سهمیه مناطق) همان رشته و دانشگاه را قبول شده است را کسب کند.

به عنوان مثال اگر تراز آخرین داوطلبی که با استفاده از سهمیه مناطق ۱ یا ۲ یا ۳ توانسته پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز قبول شود ۱۰.۰۰۰ بوده باشد.
اولا داوطلب سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در کنکور باید حداقل تراز ۷۰۰۰ را کسب کند. در غیراینصورت امکان قبولی پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز با استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران را نخواهد داشت.

ثانیا داشتن حداقل ۷۰ درصد تراز آخرین فرد قبولی به تنهایی کافی نیست. چون فقط ۵ درصد ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه جندی شاپور برای داوطلبان سهمیه ۵ درصدی کنار گذاشته شده است. حالا از بین کسانی که تراز بالای ۷۰۰۰ دارند. فقط کسانی میتوانند در پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز قبول شوند که جز نفرات برتر سهمیه باشند.

بنابرین این طور تصور نکنید که هر داوطلب سهمیه ۵ درصدی در کنکور با داشتن تراز بالا الزما میتونه رشته دلخواهش را قبول شود. بلکه باید رتبه اش از سایر رقبای هم سهمیه ای بیشتر باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید