پر طرفدارترین رشته های کنکور

در این مقاله تلاش شده است پرطرفداراترین و بهترین رشته های کنکور تجربی و ریاضی و شرایط بازار کار آن ها در ایران بررسی شود.

 

پرطرفدارترین رشته های کنکور تجربی در ایران

بر اساس بررسی های صورت گرفته در نتابج انتخاب رشته داوطلبان برتر کنکور های ۵ سال اخیر (زیر ۱۰۰۰ و زیر ۵۰۰۰) رشته های زیر به ترتیب پرمتقاضی ترین و پرطرفدارترین رشته های علوم تجربی محسوب میگردند.

۱- دکتری عمومی پزشکی

همانطور که واضح است پرطرفدارترین رشته دانشگاهی در رشته علوم تجربی، پزشکی است. البته در بین رتبه های زیر ۱۰۰۰ کشوری انتخاب اول، تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های مطرح و سطح یک کشور است. اما طبق بررسی های صورت گرفته، رتبه های ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کشوری ترجیح میدهند رشته دندانپزشکی را برای ادامه تحصیلی انتخاب کنند. بنابراین به جرات میتوان گفت پزشکی، بهترین رشته کنکور تحربی است.

 

۲- دکتری عمومی دندانپزشکی

همانطور که گفته شد، رشته دندانپزشکی از حدود رتبه ۱۰۰۰ کشوری به بعد، پرطرفدارترین رشته کنکور سراسری تجربی محسوب میگردد. دلایل زیادی برای انتخاب این رشته توسط داوطلبان وجود دارد. از جمله این دلایل میتوان به میزان درآمد بالاتر و بهتر نسبت به پزشکی عمومی و سادگی دروس رشته دندانپزشکی نسبت به رشته های پزشکی و داروسازی اشاره کرد. لازم به ذکر است متوسط درآمد یک دندانپزشکی عمومی از پزشک عمومی بیشتر است. اما در مقطع تخصص این موضوع برعکس است و درآمد اغلب رشته های تخصص پزشکی بیشتر از تخصص دندانپزشکی است.

 

۳- دکتری عمومی داروسازی

تحصیل در این رشته همانند رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایران در حدود ۷ سال زمان میبرد. بر اساس بررسی های آمار قبول های انتخاب رشته کنکور، بعد از پزشکی و دندانپزشکی، پرطرفدارترین رشته در بین داوطلبان کنکور تجربی، رشته داروسازی است. رشته داروسازی به نسبت رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارای دروس سخت تری است. عمده درآمد و بازار کار داروسازان پس از فارغ التحصیلی فعالیت در داروخانه های سراسر کشور است.

 

۴- کارشناسی بینایی سنجی (اپتومتری)

با جرات میتوان گفت یکی از ناشناخته ترین و بهترین رشته های دانشگاهی رشته علوم تجربی، رشته بینایی سنجی (اپتومتری) است. این رشته به دلیل ظرفیت پذیرش بسیار پایینی که دارد تا همان رتبه های زیر ۱۰.۰۰۰ کشوری تکمیل میگردد. به طوری که بعضی ها حاضر هستند به جای تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه های دولتی شهرهای کوچک، بینایی سنجی را در دانشگاه های تهران یا مشهد انتخاب کنند. این رشته به دلیل بازار کار و درآمد بسیار خوبی که دارد جز رشته های تاپ کنکور تجربی در ایران محسوب میگردد. مدت زمان تحصیل در این رشته ۴ سال است و پس از فراغت از تحصیل میتوان مجوز تاسیس مطب گرفت. همین موضوع رشته بینایی سنجی را به یکی از جذاب ترین رشته ها برای ادامه تحصیل در ایران تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته بینایی سنجی (اپتومتری) 

 

۵- کارشناسی فیزیوتراپی

پنجمین رشته در لیست رشته های پرطرفدار تجربی، کارشناسی فیزیوتراپی است. این رشته همانند رشته بینایی سنجی از رشته های تاپ پیراپزشکی محسوب شده و بازار کار نسبتا خوبی دارد (البته نه مثل بینایی سنجی). با توجه به اینکه مقطع تحصیلی این رشته کارشناسی (لیسانس) است طول تحصیلی این رشته ۴ سال است و پس از فارغ التحصیلی امکان دریافت پروانه مطب وجود دارد.

 


 

پرطرفدارترین رشته های کنکور ریاضی در ایران

بر اساس بررسی های صورت گرفته در نتابج انتخاب رشته داوطلبان برتر کنکور های ۵ سال اخیر (زیر ۱۰۰۰) رشته های زیر به ترتیب پرمتقاضی ترین و پرطرفدارترین رشته های ریاضی فیزیک محسوب میگردند.

۱- مهندسی کامپیوتر

با گسترش فناوری های رایانه ای در دنیا، رشته مهندسی کامپیوتر در حال حاضر یکی از بهترین و پرطرفدارترین رشته های مهندسی در سراسر جهان است. این رشته در دانشگاه های مطرح ایران، پرطرفدارترین رشته کنکور ریاضی محسوب میگردد اما جالب اینجاست که در دانشگاه های متوسط و ضعیف دولتی، زیاد پرمتقاضی و پرطرفدار نیست و داوطلبان ترجیح میدهند رشته های دیگری را به جای کامپیوتر در این دانشگاه ها انتخاب کنند. شاید به جرات بتوان گفت مهندسی کامپیوتر، بهترین رشته کنکور ریاضی است.

 

۲- مهندسی برق

رشته مهندسی برق از پرطرفدارترین و پرمتقاضی ترین رشته های کنکور ریاضی تا چند سال قبل بود. اما در حال حاضر مهندسی کامپیوتر در رتبه اول و مهندسی برق در رتبه دوم قرار گرفته است. مهندسی برق با توجه به جامعیت آن تقریبا میتوان گفت در تمامی صنایع کاربرد و دخالت دارد. بنابراین میتوان این رشته را جزء رشته های با درآمد مناسب و بازار کار فعال در ایران محسوب کرد.

 

۳- مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک از دیرباز رقیب دیرینه ای برای مهندسی برق بوده و هر ساله داوطلبان در هنگام انتخاب رشته بین انتخاب این دو رشته و اولویت بندی کردن آن ها به مشکل بر می خورند. این رشته نیز همانند رقیب دیرینه آن یعنی مهندسی برق جزء رشته های فعال در کشور بوده و از بازار کار خوبی برخوردار است. اما بررسی ها نشان از این میدهد که داوطلبان کنکور ریاضی، مهندسی برق را به این رشته ترجیح داده و در اولویت بالاتر قرار میدهد.

 

۴- مهندسی صنایع

پس از ۳ رشته تاپ کنکور ریاضی فیزیک، مهندسی صنایع در رده ۴ لیست پرطرفدارترین رشته های کنکور ریاضی قرار دارد. این رشته از جمله رشته های صنعتی و مهم کشور محسوب میگردد و مزیت جالب توجهی که نسبت به دیگر رشته ها دارد ظرفیت پدیرش کم آن در کشور است. البته این را نیز باید توجه داشت که جامعیت آن به اندازه رشته های مهندسی کامپیوتر، برق و مکانیک نیست و بازار کار تحصصی و کمتری نسبت به آن ها دارد. اما با همه این مسائل تحصیلی در دانشگاه های سطح بالای کشور در این رشته همچنان جذابیت دارد.

 

۵- مهندسی عمران

این رشته در گذشته نسبتا دور (دهه ۷۰ و ۸۰) پرطرفدارترین و تاپ ترین رشته مهندسی محسوب میشد. اما با کم شدن پروژه های عمرانی و ساختمانی در کشور روند استخدام و بازارکار این رشته رو به افول رفته است. اما همچنان یک مهندس عمران خوب و با تجربه میتواند درآمد بسیار خوبی را داشته باشد. استخدام در این رشته، علاوه بر اطلاعات بالا و علمی، نیاز به تجربه، مهارت و کار مرتبط دارد. بنابراین برای اشتغال در این رشته میبایست از هنگام ورود به دانشگاه به فکر شغل پاره وقت با هدف کسب تجربه و سابقه کاری باشید.

 

۶- مهندسی شیمی

مهندسی شیمی بهترین گرایش رشته شیمی در کشور است. رشته شیمی دارای گرایش های متعددی چون شیمی کاربردی، شیمی محض، مهندسی شیمی و… است. در بین تمام گرایش های این رشته، مهندسی شیمی تاپ ترین و بهترین گرایش آن است و قبول شدن در این رشته در یک دانشگاه دولتی با کیفیت چندان آسان هم نیست. این رشته جامعیت بیشتری نسبت به رشته های مهندسی نفت دارذ. برای همین داوطلبان کنکور ریاضی این رشته ها در انتخاب رشته هایشان به رشته مهندسی نفت ترجیح میدهند. بازار کار فعال این رشته در بخش های صنعت شیمیایی کشور همچون پتروشیمی ها، پالایشگاه ها، کارخانه های مواد شیمیایی و… است.

 

موفق و سربلند باشید
نویسنده: امیر قره باغی، مشاور تحصیلی و کنکور

 

بیشتر بخوانید: رتبه بندی دانشگاه های ایران

بهترین رشته کنکور ریاضی در ایران – بهترین رشته مهندسی در ایران – پرطرفدارترین رشته کنکور

۵/۵ - (۱ امتیاز)

3 نفر درباره این پست نظر گذاشته اند “پر طرفدارترین رشته های کنکور

  1. اینو هم ذکر کنید که رشته مهندسی عمران در ایران زیاد به درد خانم‌ها نمیخوره و یه رشته‌ی مرد‌ونه‌س و استخدام خانم ندارن شرکت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید