میانگین پاسخگویی به سوالات کنکور ۱۴۰۰

هرساله سازمان سنجش پس از برگزاری کنکور، وضعیت پاسخگویی داوطلبان کنکور آن سال را در پیک سنجش به صورت کامل منتشر میکند. امسال نیز وضعیت میانگین پاسخگویی داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ در رشته تجربی و ریاضی منتشر شد که در این مطلب قصد بررسی و تحلیل آن را با شما داریم.

ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که داوطلبان در کنکورسراسری ۱۴۰۰ در هر درس چه درصدهایی داشتند. مطلب پیش رو قصد دارد درصد دانش آموزان کنکور ۱۴۰۰ را برای شما در بازه های مختلف شرح دهد.

نکته جالب توجه اینجاست که تعداد ثبت نام کنندگان کنکور ۱۴۰۰ تجربی در حدود ۵۵۴هزار نفر بود که از این تعداد فقط ۴۸۵هزار نفر در کنکور تجربی شرکت کردند که این موضوع نشان دهنده این است که در کنکور ۱۴۰۰ تجربی بیش از ۶۹هزار نفر غیبت کردند!

آمار پاسخگویی داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۰

بسیاری تا تعداد شرکت کنندگان کنکور در هر سال را می شنوند برق از سرشان میپرد که چطور ممکن است با این حجم رقابت در کنکور بتوان نتیجه خوبی گرفت. و ممکن است از همان شروع کار ناامید شوند! اما اگر به جداول زیر نگاه کنید میبینید که تعداد بسیار زیادی از داوطلبان کنکور ریاضی و تجربی درصدهای صفر یا منفی داشته اند. مثلا در کنکور تجربی، در درس زبان انگلیسی بیش ۲۴۰ هزار نفر (حدود نصف شرکت کنندگان) درصد صفر و منفی داشته اند!! یا مثلا در درس فیزیک تجربی که خیلی هم سخت نبود، حدود ۲۳۹۰۰۰ (۲۳۹هزار) نفر صفر و منفی پاسخ دادند!!
پس کاملا مشخص است که بیش از نصف کسانی که در کنکور ثبت نام میکنند اصلا هیچ مطالعه ای برای آن ندارند و صرفا قبولی در کنکور را بسته به شانس میدانند!
در کل به نظر بنده تنها ۱۰درصد شرکت کنندگان کنکور هر سال برای کنکور برنامه ریزی و مطالعه صحیح دارند و مابقی آن ها (۹۰%) در کنکور رتبه و نتیجه مطلوبی کسب نمیکنند. حال به جداول درصدهای کنکور ۱۴۰۰ تجربی نگاه بیاندازید

درصدهای کنکور 1400 تجربی

منبع: سازمان سنجش و آموزش کشور

 

عمومی ها کلید موفقیت شما در کنکور!

دروس عمومی برخلاف تصور شما و خیلی از اساتید بسیار بسیار در کنکور سراسری تجربی و ریاضی تاثیرگذار هستند. بسیاری از دانش آموزان به غلط تصور میکنند چون دروس عمومی از ضریب پایینی برخوردار هستند پس اهمیت کمتری نسبت به دروس تخصصی دارند و باید مطالعه کمتری روی آن ها صورت بگیرد. اما همانطور که در جدول بالا مشاهده میکنید تعداد افرادی که در دروس عمومی درصدهای بالا می آورند بسیار زیاد هستند و همین موضوع تراز این دروس را تحت تاثیر میگذارد. در واقع در کنکور هرچه تعداد بیشتری درصد بالاتر بزنند، ترازگیری در آن درس برای دیگران سخت تر خواهد بود. به طور مثال در درس عربی که درس خیلی ساده ای هم نیست، ۳۶هزار نفر درصدهایی بالای ۶۰درصد داشتند.! یا مثلا در درس زبان که درس ساده ای هم نیست، ۳۸هزار نفر درصد بالای ۶۰% داشتند که از میان آنها ۱۱۲۷نفر زبان انگلیسی کنکور ۱۴۰۰ را ۱۰۰% زدند! پس به دلیل اینکه میزان پاسخگویی دروس عمومی در کنکور بالاست، شما هم میبایست درصد بالایی بزنید تا بتوانید تراز مناسبی کسب کنید.

 

بالاترین و پایین ترین میانگین کنکور تجربی

بالاترین میانگین همانطور که در بالا گفته شد مربوط به دروس عمومی است و از میان آنها درس معارف اسلامی (دین و زندگی) با ۲۱% بالاترین میانگین پاسخگویی در کنکور ۱۴۰۰ را داشت. (البته هرساله درس دینی بالاترین میانگین پاسخگویی در بین دیگر دروس را دارد.) و اما پایین ترین میانگین را مثل همیشه درس ریاضی با ۳.۷% به خود اختصاص داد. (بدون احتساب زمین شناسی)

مشاوره کنکور تجربی

برای قبولی در پزشکی و دندانپزشکی چه درصدهایی باید داشته باشیم؟

با توجه به میانگین ها و آمار کنکور تجربی ۱۴۰۰، برای قبولی در رشته دندانپزشکی و پزشکی میبایست میانگین درصدهای دروس عمومی حداقل ۶۰% و میانگین دروس اختصاصی حداقل ۵۵% باشد تا بتوانید حداقل تراز مورد نیاز برای قبولی در این رشته ها را کسب کنید.

 

آمار پاسخگویی داوطلبان کنکور ریاضی ۱۴۰۰

همانطور که مشخص است، تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی تقریبا هرسال در حال کم شدن است که کاملا طبیعی است. دلیل اول آن هجوم افراد به سمت رشته تجربی بوده و دلیل دیگر آن این است که در رشته ریاضی مرسوم نیست کسی پشت کنکور بماند مگر در شرایط خاص. به همین دلیل تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی هر ساله در حدود ۱۲۰هزار نفر در کشور است.

در کنکور ریاضی ۱۴۰۰، تعداد ۱۴۲هزار نفر ثبت نام کردند که در نهایتا ۱۲۶هزار نفر از آنها در جلسه کنکور حاضر شدند که نتیجه میگیریم حدود ۱۶هزار نفر در کنکور ریاضی ۱۴۰۰ غیبت کردند!
کنکور ریاضی هم همانند رشته های دیگر سیاهی لشکر دارد. مثلا در درس فیزیک که یکی از درس های مهم رشته ریاضی است، در حدود ۷۰هزار نفر (بیش از نیمی از شرکت کنندگان) درصد صفر و منفی داشتند!! برای بقیه درس ها نیز به همین صورت است و نیمی از شرکت کنندگان درصدهای صفر یا منفی دارند. به عبارت دیگر اگر یه موجود بی جان مثل یک کاکتوس را در جلسه کنکور ریاضی شرکت دهیم، رتبه او از نیمی از داوطلبان بیشتر خواهد شد!

 

در کنکور ریاضی رقابت بر سر دانشگاه است نه رشته!

در کنکور ریاضی برخلاف رشته تجربی، رقابت بر سر دانشگاه است. زیرا شما حتی بدون شرکت در کنکور هم میتوانید هر رشته ای که دلتان بخواهد را در دانشگاه های آزاد، پیام نور یا غیرانتفاعی در مقطع لیسانس ثبت نام کنید. بنابراین دانش آموزان و داوطلبان کنکور ریاضی ترجیح میدهند در دانشگاه دولتی سطح بالا به تحصیل بپردازند.
در کنکور ریاضی نیز همانند کنکور تجربی تنها رقابت بین ۲۰درصد شرکت کنندگان است. و مابقی آنها در دانشگاه ها و رشته های سطح پایین تر پذیرفته میشوند که عملا بازارکار چندانی برای آنها موجود نیست.

 

منبع: سازمان سنجش و آموزش کشور

 

همانطور که ملاحظه میکنید، میزان پاسخگویی در دروس عمومی رشته ریاضی به نسبت دروس تخصصی بسیار بالاتر است و به دلیل سادگی مباحث دانش آموزان و داوطلبان رشته ریاضی بیشتر ترجیح میدهند دروس عمومی را مطالعه کنند تا تخصصی. بنابراین برای عقب نبودن از قافله، شما نیز میبایست دروس عمومی خود را تقویت کنید. در کنکور ۱۴۰۰ سخت ترین دروس کنکور درس ادبیات و ریاضیات بود که پایین ترین میانگین را نیز داشت. درس ادبیات با میانگین ۱۱.۵درصد و درس ریاضیات با میانگین ۳.۹درصد پایین ترین میانگین را در بین دروس تخصصی داشت.

 

 

برای قبولی در کنکور ریاضی چه درصدهایی باید داشته باشیم؟

با توجه به میانگین درصدهای کنکور ریاضی، برای قبولی در دانشگاه های سطح یک کشور میانگین عمومی ۷۰درصد و میانگین تخصصی ۵۰درصد به بالا میتواند نمره و تراز بسیار خوبی برای شما داشته باشد. برای قبولی در دانشگاه های سطح دو کشور میانگین ۶۰درصد عمومی و ۴۰درصد تخصصی رتبه و تراز خوبی برای شما رقم خواهد زد.

 

+ پیشنهاد میشود مطلب تحلیل سوالات کنکور ۱۴۰۰ را مطالعه کنید
+ میتوانید سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۱۴۰۰ را از اینجا دانلود کنید

تحلیل کنکور ریاضی ۱۴۰۰

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید