تفاوت دروس نظام قدیم با نظام جدید

تقاوت کتاب های نظام قدیم و نظام جدید

نظام جدید با نظام قدیم چه تفاوتی دارد و یا تغییرات کتاب های نظام جدید چیست؟ در این مقاله قصد داریم تفاوت دروس نظام قدیم با نظام جدید در رشته تجربی را به طور خلاصه بیان کنیم.

 

تغییرات کتاب های نظام جدید در دروس عمومی:

ادبیات فارسی نظام نظام جدید

در ادبیات تعداد درس‌ها کمتر شده است و تاریخ‌ادبیات دیگر مثل سابق وجود ندارد. در واقع داوطلبان نظام جدید نسبت به نظام قدیمی‌ها کلمات و تاریخ ادبیات کمتری حفظ میکنند. در کنکور نظام جدید فقط یک سوال از تاریخ ادبیات طرح میگردد. تعداد سوالات املا و آرایه هر کدام یک سوال بیشتر شده است. (املا ۳سوال و آرایه ۴سوال)

⚠️ مباحث آرایه‌ها و املا کاملا مشابه هستند.

 

دین و زندگی نظام جدید

در نظام جدید تعداد درس‌ها در هر پایه کمتر شده است. در مجموع، نظام جدید ۳۴ درس دارد در صورتی که نظام قدیمی‌ها ۴۲ درس داشتند. مفاهیم دروس نسبت به نظام جدید تغیرات اندکی داشته اند.

 

زبان عربی نظام جدید

در نظام قدیم قواعد کمتر شده است و کتاب بیشتر به ترجمه اهمیت داده است. در کنکور سراسری۹۸ نیز تعداد سوالات ترجمه نسبت به نظام قدیم افزایش داشت. در کل قاعده ی جدیدی به کتاب های نظام جدید اضافه نشده است.

⚠️ اعراب‌گذاری از مباحث نظام‌جدید حذف شده است.

 

زبان انگلیسی نظام جدید

در نظام جدید لغات به کل عوض شده اند و شاهد لغات جدید در نظام جدید هستیم. اما گرامر تقریبا مشابه نظام جدید است.

در نظام قدیم دانش آموزان برای کنکور فقط زبان۳ و زبان پیش دانشگاهی را میخواندند اما در نظام جدید دانش آموزان میبایست ۳ مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه نمایند.

⚠️ سبک طراحی سوالات زبان در کنکور هیچ تغییری نداشته است.

 


 

تغییرات کتاب های نظام جدید در دروس تخصصی:

ریاضیات تجربی نظام جدید

در ریاضی نظام جدید شاهد تغییرات عمده و فراوانی بودیم

قسمت زیادی از مثلثات نظام قدیم حذف شده است.

انتگرال به صورت کامل حذف شده است.

دو بخش سخت از مقاطع مخروطی (هندسه مختصاتی) حذف شده است.

قسمت هایی از مثلثات در حد و پیوستگی و مشتق حذف شده است و مباحث کاربرد مشتق و هندسه نیز بسیار خلاصه تر و ساده تر شده است. در کل ریاضی نظام جدید به مراتب ساده‌تر از نظام قدیم است.

 

زیست شناسی نظام جدید

قسمت دودمانه و ژنتیک محاسباتی مندلی کامل حذف شده است. آغازیان، قارچ‌ها و ویروس و باکتری حذف شده است. بخش‌هایی از قسمت زیست گیاهی نیز حذف شده است. همچنین در کنکور نظام جدید سوالات محاسباتی طرح نخواهد شد. در کتاب های زیست نظام جدید کلمات لاتین فارسی سازی شده اند اما در سوالات کنکور در کنار نام فارسی سازی شده، کلمات لاتین در پرانتز قرار میگیرند. مثال: غده ه سپردیس (تیروئید)

 

شیمی نظام جدید

چهارچوب مطالب در کل یکسان است با این تفاوت که بعضی مطالب حفظی حذف و مطالب حفظی جدیدی اضافه شده است. از جذابیت های شیمی نظام جدید این است که دانش آموزان نظام جدید دیگر نیاز نیست واکنش نویسی حفظ کنند.

 

فیزیک نظام جدید

در فیزیک پایه فصل‌های نور، آینه و عدسی و شکست‌نور حذف شده‌اند. بخش مدارها در فیزیک یازدهم ساده‌تر از مدارهای نظام قدیم است.
در فیزیک دوازدهم سطح شیب‌دار و سقوط آزاد حذف شده‌اند و مباحث نوسان و انواع امواج ادغام و خلاصه تر شده‌اند.

 

بیشتر بخوانید: تحلیل سطح سوالات نظام جدید تجربی در کنکور سراسری ۱۳۹۸

 

موفق و پیروز باشید.

امیر قره باغی، مشاور تحصیلی.

پاسخی بگذارید